Turboşarj Nedir? Ne İşe Yarar?

Turboşarj Nedir? Ne İşe Yarar?

Motorun egzoz gazlarının enerjisinden yararlanarak daha fazla hava basıncı oluşturmaya ve bu basıncı motorun silindirlerine aktarmaya yardımcı olan turboşarj, motorun daha fazla hava almasına imkan tanıyarak daha fazla güç üretilmesini mümkün kılar. Modern araçlarda performansı ve verimliliği artıran önemli bir teknoloji olarak kabul edilen turboşarj, yakıt ekonomisine katkı sunarken emisyonları azaltarak çevreye olan olumsuz etkileri de en aza indirir.
 

Turboşarj Nedir? Ne İşe Yarar?

Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo Arızası Neden Olur?

Birçok farklı sebep kaynaklı olarak meydana gelebilen turbo arızası, motor performansı üzerinde ciddi etkiler bırakabilir. Turboşarjın en yaygın arıza nedenlerinden biri olarak, yetersiz yağlama durumundan bahsedebiliriz. Turboşarj, oldukça yüksek bir hızda döner, bu sebeple sürekli ve yeterli yağlamaya gereksinim duyar. Yağın kalitesiz olması ve yağ seviyesinin yeterli düzeyde olmaması da turboşarjın aşırı ısınıp aşınmasına yol açabilir. Turboşarjın içine herhangi bir yabancı cismin girmesi kanatçıklar üzerinde hasara sebebiyet verebilir. Hava filtresinin doğru biçimde çalışmıyor olması ya da yolda karşılaşılan enkazlar, turboşarjın içine yabancı cisimlerin ulaşmasına yol açar. Bir diğer önemli nokta ise, aşırı yüklenme ve yüksek motor sıcaklıklarıdır ki bu durumlar turboşarjın ömrünü büyük ölçüde kısaltabilir. Son olarak, montaj veya üretim hatalarının da, turboşarjın düzgün bir şekilde çalışmasına engel olduğu bilinmektedir. Turboşarjın düzenli bakım işlemlerinin yaptırılması ve doğru montaj uygulamaları, arıza riskini azaltmak açısından kritik bir öneme sahiptir.
 

Turbo Arızası Neden Olur?

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?

Turbo arıza belirtileri nelerdir? sorusunun pek çok cevabı bulunur fakat en yaygın belirtiler şunlardır.  
  • Motorun belirgin biçimde güç kaybı yaşaması. Böyle durumlarda araç, hızlanma anında zorluk yaşayabilir ve genel performansında düşüş hissedilebilir. 
  • Motor bölgesinden yayılan hışırtı, vınlama gibi yüksek sesler turbo arızasına işaret edebilir. 
  • Turboşarjın arızalanması, egzozdan siyah duman çıkmasına yol açabilir. 
  • Turboşarjın iç bileşenleri herhangi bir hasar görmüşse, yağ sızıntıları yaşanabilir ve bu durum, yağ seviyesinin sürekli düşük olmasına sebebiyet verir.
  • Aracın gösterge panelinde yer alan motor kontrol ışığının yanması, motorun performansında bir problem olduğuna yani turboşarjın düzgün çalışmadığına işaret eder.
Aracınızda bu turbo arızası belirtilerinden herhangi biri karşılaşırsanız, en kısa zamanda profesyonel bir servise başvurarak onarım veya değişim işlemlerini yaptırmanız oldukça önemlidir. Yakıt ekonomisi ve egzoz emisyonları açısından önemli bir işlevi üstlenen turboşarjın düzgün şekilde performans göstermesi, aracınız için kritik önem taşır.
 

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?